OTWARCIE NAJDŁUŻSZEGO NA ŚWIECIE MOSTU DLA PIESZYCH

Instytut Badań i Rozwoju Technologicznego Budownictwa, Energii, Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju niedawno ukończył budowę wiszącego mostu dla pieszych w Portugalii, bijąc w ten sposób rekord najdłuższego mostu dla pieszych na świecie.

Źródło: https://www.facebook.com/516arouca/

Rekordowy wiszący most o długości prawie jednej trzeciej mili, łączy dwa wzgórza z granitowymi klifami w Geoparku Arouca, położonym w Arouca w Portugalii. W sumie most – znany również jako 516 Arouca ze względu na długość 516 metrów – mierzy równowartość 1693 stóp długości i wisi na 570 stóp nad rzeką Paiva.

„Niezwykłe dzieło inżynierii narodowej i z pewnością jedna z najbardziej kultowych budowli w gminie Arouca, z pewnością stanie się symbolem nowoczesności”, powiedziała burmistrz Arouca Margarida Belém.

„Przejście przez most z pewnością będzie niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem” – powiedziała burmistrz Belém. „Dla tych, którzy już przeszli Walkways, most będzie doskonałym powodem do powrotu. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji podróżować, mają teraz dodatkowy powód, aby to zrobić.”

Oprócz ścieżek, obszar ten jest dobrze znany z raftingu, ciekawostek geologicznych i zabytków, takich jak neolityczne groby oraz rzymskie i średniowieczne ruiny. W okolicy znajduje się również klasztor Arouca, który od X do XIX wieku służył jako centrum religijne dla zakonnic, a z czasem i mnichów.

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie internetowej mostu, most budowano od maja 2018. Zainspirowano się mostami Inków, które znajdowały się w górskich dolinach Andów. W zasadzie metalowa konstrukcja jest podtrzymywana przez dwie betonowe wieże w kształcie litery V i składa się z 127 zazębiających się pokładów z metalową siatką oraz z bocznych balustrad z metalowej siatki, dzięki czemu widok na góry i wąwóz rzeki pozostaje niezakłócony.

Zbudowany za 2,8 miliona dolarów most został zaprojektowany przez portugalskie studio Itecons i zbudowany przez firmę Conduril w procesie trwającym kilka lat. Finansowanie obiektu zostało dofinansowane z programu PROVERE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Północ 2020.

516 Arouca oficjalnie otwarto dla zwiedzających pod koniec kwietnia.

Most oficjalnie przebija szwajcarski most wiszący Charles Kuonen o długości 1621 stóp jako najdłuższy na świecie most wiszący dla pieszych. Natomiast najdłuższą taką konstrukcją w USA jest Gatlinburg SkyBridge w Tennessee, który rozciąga się na skromniejsze 680 stóp przez dolinę w Great Smoky Mountains i ma przezroczystą szklaną podłogę w najwyższym punkcie.

Źródło:

https://www.paintsquare.com/news/?fuseaction=view&id=23766

https://www.facebook.com/516arouca/