RAPORT RYNKOWY: ŚRODKI BIOBÓJCZE DO FARB W CENTRUM UWAGI

Biocydy odgrywają ważną rolę w zabezpieczaniu farb i powłok przed działaniem szkodliwych mikroorganizmów. Jednak prawna regulacja biocydów ma coraz większy wpływ na ich wykorzystanie. Eksperci branżowi dzielą się opiniami na temat obecnej sytuacji i przyszłego rozwoju rynku biocydów.

Photo by Pexels

Dodatki w recepturach farb i powłok są stosowane tylko w niewielkich ilościach. Nic więc dziwnego, że stanowią one jedynie 4% całkowitej objętości surowców. Z 1,5 miliona ton około 300 000 ton to środki biobójcze do konserwacji puszek i folii. Firma badawcza Chem Quest szacuje wartość na około 1,8 miliarda dolarów. Markets and Markets, firma zajmująca się badaniem rynku, szacuje wartość prawie 1 mld USD. David Zilm z Vink Chemicals realistycznie ocenia ją na wielkość rzędu 300 000 ton.

Zapotrzebowanie rynku na biocydy nieznacznie wzrośnie

Chociaż istnieje silne zapotrzebowanie na preparaty wolne od biocydów lub o niskiej zawartości biocydów, Zilm uważa, że ​​obecnie po prostu nie jest możliwe zupełne wyeliminowanie biocydów. W rezultacie ekspert spodziewa się również niewielkiego wzrostu globalnego popytu. „Około 3-5% jest realistyczne. Ponieważ ludzie na całym świecie w coraz większym stopniu polegają na systemach wodnych, w związku z tym wiele rynków zbytu przestawi się na taki produkt. Dlatego też będzie również większe zapotrzebowanie na konserwowanie.

Azja i Pacyfik oraz Ameryka Południowa mają niską konsumpcję na mieszkańca; dlatego regiony te zapewniają ogromne możliwości rozwoju dla rynku produktów biobójczych dla przemysłu farb i powłok, Wzrost zastosowania biocydów to efekt ich pozytywnych właściwości – mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.

Te dwa czynniki prawdopodobnie będą napędzać popyt na biocydy, zgodnie z wynikami badań. „Chociaż w najbliższym czasie istnieje wiele niepewności, branża powłok pozostaje obecnie w dobrej kondycji. Obserwujemy wysoki popyt na nasze produkty i usługi na całym świecie i spodziewamy się, że będzie się to utrzymywać. Jednocześnie musimy zachować czujność i przygotować się na przyszłe skutki związane z covid i po covidowe. Spodziewamy się, że rynek biocydów pozostanie stabilnyw perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Większe zainteresowanie farbami antywirusowymi

Pandemia może być kolejnym czynnikiem zwiększającym zapotrzebowanie na powłoki i przeciwdrobnoustrojowe. Monika Lamoratta z Lanxess uważa, że ​​pandemia koronawirusa wpłynie na społeczny odbiór środków biobójczych. „Ludzie prawdopodobnie wykażą się lepszą akceptacją chemikaliów, aby chronić swoje życie przed mikroorganizmami, takimi jak bakterie i grzyby. Ponadto pandemia silnie wpływa na całe nasze życie i rozumiemy, że higiena jest kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa zdrowotnego. Oprócz tego wyraźnie widzimy rosnące zapotrzebowanie na przyjazne środki dezynfekujące, a także „czyste produkty”, mówi.

Według Petera van Akena z Lonzy, farby z właściwościami antywirusowymi również wymagają rejestracji, do czego potrzebny jest obszerny pakiet danych. „Może się pojawić większe zainteresowanie takimi farbami, ale ostatecznie pozostają one produktami niszowymi ze względu na wysoką barierę cenową. Co ważne, również wybór substancji aktywnych pozostaje tutaj ograniczony – stwierdza. Zilm zauważa, że ​​wiele firm pracuje nad rozwiązaniami wolnymi od LZO lub o niskiej zawartości LZO, co wyjaśnia pewien kierunek dla farb przeciwdrobnoustrojowych. „Wiele firm wskakuje na modę z jonami srebra. Z jednej strony ma to z pewnością sens, ale czy takie powierzchnie rozwijają swój potencjał w rzeczywistości, a nie tylko w warunkach laboratoryjnych, pozostaje dla mnie wątpliwe”, mówi Zilm.

Według Albusa ta zmiana tylko zwiększy zapotrzebowanie na biocydy i produkty przeciwdrobnoustrojowe. „Ostatnio, szczególnie w świetle globalnej pandemii, rośnie zainteresowanie rynku suchą powłoką antybakteryjną do powłok wewnętrznych. Przykładowe zastosowania obejmują żłobki, szpitale, zakłady przetwórstwa spożywczego i ośrodki opieki nad osobami starszymi, a także domy prywatne” – mówi.

Rynek napędzany przez regulacje

Ale rynek nie kieruje się tylko potrzebami klientów. Dla Albusa, szczególnie w Europie, klimat regulacyjny nadal stanowi największe wyzwania. „Czy pandemia pomoże zmienić nastawienie ustawodawców w stosunku do produktów biobójczych? Będziemy musieli poczekać i zobaczyć. Zmiany regulacyjne nadal zniechęcają do innowacji w tym sektorze, nowo nałożone limity nadal stwarzają trudności dla producentów powłok, którzy chcą odpowiednio chronić swoje produkty, unikając jednocześnie oznakowania zagrożeń”, mówi Albus.

Rynek jest zasadniczo napędzany przez regulacje, które również kontrolują trendy, jak wyjaśnia Zilm. 

Źródło:

https://www.european-coatings.com/articles/2021/09/market-report-preservation-in-the-focus