RAL COLOUR FEELING 2020+ TRENDY CZASÓW PRZEŁOMU

Pojawił się nowy raport trendów RAL, Colour Feeling 2020+! Nazwa raportu „reBirth of Culture” (Odrodzenie Kultury), nawiązuje do czasów przełomu, w których żyjemy, oraz zapowiada, że najnowsze zestawy kolorystyczne łączą nowe ze starym, przeszłość i przyszłość, tradycję i nowoczesność.

Odcienie i kształty z najnowszego raportu RAL Colour Feeling 2020+. Fot. arch. RAL

Wraz z instytutem IIT Institute International Trendscouting na uniwersytecie HAWK w Hildesheim firma RAL opracowała kilka kolorystycznych zestawów, z których jeden został pokazany jako przykład. Na tej podstawie eksperci wyjaśniają również motyw przewodni najnowszego raportu RAL Colour Feeling 2020+.

Stara historia opowiedziana w nowy sposób

Zdecydowany trend, z którym mamy do czynienia w tym roku, to znane, oswojone kolory i proste kształty. Prostota i redukcyjny charakter nieskomplikowanych figur i idealnie gładkich powierzchni nawiązuje do rozwoju technologii cyfrowych.

Równocześnie trend ten zderza się z wpływami różnych kultur i tradycji. Powstaje w ten sposób przekonująca mieszanka bliska wszystkim kulturom i reprezentująca w różnym stopniu różne historyczne epoki.

Żyjemy w epoce nowego renesansu

Twórcy raportu wspominają, że dzisiaj dokonuje się przewrót podobny do tego, który nastąpił w epoce renesansu, na przełomie XV i XVI wieku. Dochodzi do odrodzenia indywidualnych, kulturowych wartości. Sięgamy wzrokiem wstecz, inspirując się rękodziełem, tradycją i naturą. Widzimy to odzwierciedlenie w czystych, delikatnych odcieniach.

W pędzącym, chaotycznym świecie takie spojrzenie w przeszłość działa na nas uspokajająco. Kolorystyczny świat reBirth of Culture oddziałuje na zmysły i sprawia, że czujemy się jak w miejscu, które dobrze znamy.

Przyszłość w świecie reBirth of Culture jest pokazana poprzez wspomniany już „cyfrowy” charakter kształtów i powierzchni. Są jednorodne i matowe, w niemal sztuczny sposób perfekcyjne, czym przypominają abstrakcyjne kształty ery cyfrowej, ale równocześnie dotykalne, miękkie i znajome.

Trendy w dobie koronawirusa

Aktualnie trwa zbieranie danych do kolejnego raportu, Colour Feeling 2021+. Trendy opracowane zostaną na podstawie obszernej analizy ponad 10 000 zdjęć. W dobie pandemii koronawirusa prace nad raportem wymagają zmierzenia się z dodatkowymi wyzwaniami.

Źródło: RAL

Źródło:

http://www.rynekfarb.pl/ral-colour-feeling-2020-trendy-czasow-przelomu/