CHINY WYDAJĄ OGRANICZENIA DOTYCZĄCE BUDOWY „BRZYDKIEJ” ARCHITEKTURY

Na początku kwietnia Chińska Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform wydała zawiadomienie, w którym – na żądanie chińskiego przywódcy Xi Jinpinga Komisja – oficjalnie ograniczyła budowę „brzydkich” i „dziwnych” budynków.

Źródło: Dayton12345, CC-BY-SA-4.0, przez Wikimedia Commons

Ogłoszenie nadchodzi w pierwszym roku „14. planu pięcioletniego”, roku o szczególnym znaczeniu w procesie modernizacji mojego kraju.
Przewidywane zmiany w architekturze
Chociaż dokument tak naprawdę nie definiuje, co kwalifikuje się jako „brzydkie” lub „przyjemne” dla oka, zawiadomienie wynika z początkowych skarg Jinpinga na „dziwne” budynki, które pojawiły się po raz pierwszy około 2014 roku.
Oprócz ograniczenia „brzydkiej architektury”, obwieszczenie wzywa również do ścisłego ograniczenia budowy „super wysokościowców powyżej 500 metrów”. Obecnie na świecie jest siedem drapaczy chmur o wysokości 500 metrów, a Chiny mogą pochwalić się pięcioma z nich. Według Council on Tall Buildings and Urban Habitat, Chiny są również rekordzistą pod względem największej liczby ukończonych budynków o wysokości ponad 200 metrów lub większej w 2020 roku, po wybudowaniu 56.
Choć nie ma porównania, za krajem podążają Zjednoczone Emiraty Arabskie, w których w zeszłym roku wzniesiono 12 nowych drapaczy chmur.

„Dobre dzieła sztuki powinny być jak słońce z błękitnego nieba i wiosenna bryza, która zainspiruje umysły, rozgrzeje serca, kultywuje smak i oczyści niepożądane style pracy” – powiedział Jinping.

W niedawnej dyrektywie zawiadomienie dodaje, że samorządy powinny budować budynki „odpowiednie, ekonomiczne, zielone i miłe dla oka”. Jeśli chodzi o optymizm dziwnych budynków , South China Morning Post przypisuje gwałtowną urbanizację, jaką kraj przeszedł w ciągu ostatnich 40 lat, podkreślając liczne projekty, takie jak

konstrukcja „gigantycznych spodni” siedziby Centralnej Telewizji Chińskiej w Pekinie, połowie świątyni. Nieba, pół-amerykański budynek Kapitolu w Hebei.

Inne cytowane struktury obejmują 2000-miejscowy Sunac Guangzhou Grand Theatre, siedzibę serwisu informacyjnego The People’s Daily oraz Centrum Nowych Mediów w Guangxi w Nanning, Guangxi.

„Jesteśmy na etapie, w którym ludzie są zbyt porywczy i niecierpliwi, by stworzyć coś, co faktycznie może przejść do historii” – powiedział w rozmowie z „ Post” zastępca dyrektora Tongji University College of Architecture and Urban Planning, Zhang Shangwu . „Każdy budynek ma być punktem orientacyjnym, a deweloperzy i urbaniści starają się osiągnąć ten cel, stosując skrajność w nowościach i obcości”.

Oprócz tych bardziej trwałych struktur, kraj był również świadkiem wznoszenia i demontażu różnych replikowanych ikonicznych architektury zagranicznej , od europejskich miast renesansowych po amerykańskie neoklasyczne sale rządów.

W przeciwieństwie do proponowanych zmian w architekturze kraju, Han Tao z Centralnej Akademii Sztuk Pięknych powiedział, że architektura nigdy nie powinna być jednolita, pomimo ponownego przemyślenia przez Chiny tego, jak powinny wyglądać ich miasta.

„Kultura współczesna jest zróżnicowana i nie powinno być tylko jednego głosu” – dodał, wzywając władze do ochrony przestrzeni publicznego doceniania piękna i eksperymentów architektów.

Jednak od czasu, gdy po raz pierwszy wyraził swój niesmak, Xi dąży do zakończenia „przewymiarowanych i dziwnych” budynków.

„Aby ucieleśnić ducha miasta, pokazać styl czasów i podkreślić cechy chińskie, niniejszym informujemy o istotnych sprawach w następujący sposób” – czytamy w jego nowej polityce architektonicznej. „Projekty architektoniczne muszą być zgodne z wymogami urbanistycznymi pod względem kształtu, koloru, objętości, wysokości i środowiska przestrzennego”.

Ponadto regionalni urzędnicy partyjni muszą „kompleksowo przeprowadzać miejskie badania fizykalne i niezwłocznie leczyć różne „choroby miejskie”, w tym dziwne budynki”.

Pełne ogłoszenie można zobaczyć tutaj .

Ograniczenia architektury USA US

W grudniu ubiegłego roku były prezydent Donald J. Trump podpisał „ Rozporządzenie wykonawcze w sprawie promowania pięknej federalnej architektury obywatelskiej ”, które nakazało zaprojektowanie wszystkich budynków federalnych w Waszyngtonie, a także nowych federalnych sądów i niektórych innych budynków federalnych „klasyczne” lub „tradycyjne” style architektury.

Zakon definiuje klasyczne lub tradycyjne style jako neoklasyczny, gruziński, grecki odrodzenie i gotyk, a jako preferowane modele przytacza starożytną Grecję i Rzym, a także Sienę.

Trump po raz pierwszy przedstawił swoje rozporządzenie wykonawcze, noszące wówczas nazwę „Uczyń ponownie budynki federalne pięknymi”, w lutym. Według doniesień, taki rozkaz ma na celu cofnięcie wieloletniej tradycji, która uniemożliwia rządowi zajęcie stanowiska w sprawie oficjalnego stylu architektonicznego.

Projekt, pierwotnie uzyskany zarówno przez Architectural Record, jak i The New York Times, skrytykował Program Doskonałości Projektowej Administracji Usług Ogólnych za jego niepowodzenie w ponownym zintegrowaniu „naszych wartości narodowych z budynkami federalnymi”, aw szczególności kwestionuje brutalizm i dekonstruktywizm.

Jednak w marcu tego roku prezydent Joe Biden unieważnił rozporządzenie wykonawcze 13967 z dnia 18 grudnia 2020 r. (Promowanie pięknej federalnej architektury obywatelskiej). AIA niezwłocznie wydała komunikat prasowy polecający Administrację Biden z Prezydentem AIA 2021 Peterem Exleyem, FAIA, mówiąc, że: „Obalając ten porządek, Administracja Biden przywróciła społecznościom swobodę wyboru projektu, która jest niezbędna do projektowania budynków federalnych, które najlepiej służyć społeczeństwu. Ma to fundamentalne znaczenie dla procesu

architekta i osiągnięcia możliwie najwyższej jakości budynków. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z administracją w celu opracowania zasad, które tworzą zdrowe, sprawiedliwe i sprawiedliwe społeczności”.

AIA zauważyło, że pracowało nad zatrzymaniem nakazu od momentu jego powstania i poinformowało, że członkowie AIA wysłali do Białego Domu ponad 11 400 listów potępiających akcję. Ponadto AIA opowiadała się za ustawą o demokracji w projektowaniu, która została wprowadzona przez reprezentantkę Dinę Titus (D-Nevada) 15 lipca. Zasady programu doskonałości projektowej do statutu i zapewnienie, że rząd federalny zachowuje neutralność w zakresie stylów architektonicznych.

Źródło: https://www.paintsquare.com/news/?fuseaction=view&id=23708